Produkt dnia
Producenci
Odzież ochronna dla pracowników medycznych
Odzież ochronna dla pracowników medycznych

Branża medyczna kojarzy się przede wszystkim z wysokim poziomem higieny. Opieka nad pacjentami, wykonywanie drobnych zabiegów, opatrunków, pielęgnacja chorych i niepełnosprawnych oznacza kontakt z płynami ustrojowymi oraz środkami chemicznymi. Podczas wykonywania takiej pracy jest niezbędna odzież medyczna, która ochroni prywatny ubiór i ułatwi utrzymanie czystości.

Odzież ochronna w służbie zdrowia

Odzież ochronna w służbie zdrowia pełni przynajmniej dwie funkcje. Jedną z nich jest zabezpieczenie ubrania i ciała pracownika przed zanieczyszczeniem różnymi substancjami organicznymi czy chemicznymi. Druga to tworzenie konkretnego wizerunku, który jest niezwykle ważny dla kształtowania dobrego samopoczucia pacjenta oraz budzenia jego zaufania do lekarza czy pielęgniarki. Charakterystyczny fartuch czy uniform sprawia, że czuje się on bezpiecznie.

Stroje medyczne są też zróżnicowane pod względem kroju, co pozwala na podkreślenie pełnionych funkcji. Odpowiedni kitel medyczny dla lekarza czy mundurki pielęgniarskie jednoznacznie wskazują na to, do kogo zwraca się pacjent lub jego bliski krewny. Wreszcie odzież medyczna może być elementem wizerunku konkretnej placówki – zwłaszcza, jeśli dodatkowo jest zdobiona haftowanym logo i nazwą.

Higiena to podstawa

W każdej placówce służby zdrowia podstawę stanowi higiena. Od utrzymania odpowiedniego poziomu czystości zależy zarówno skuteczność leczenia pacjentów, jak i eliminowanie ryzyka roznoszenia się drobnoustrojów. Nie bez powodu jest to środowisko, któremu przypisuje się wiele infekcji określanych jako szpitalne.


Czystość dotyczy nie tylko narzędzi i otoczenia pacjenta, ale też ubiorów pracowników. Stroje medyczne są wykonane z tkanin odpornych na plamienie. Połączenie poliestru z bawełną sprawia, że jest komfortowa w noszeniu i łatwa w praniu. Nie trzeba jej też prasować, a suszenie trwa stosunkowo krótko. Zważywszy na duże prawdopodobieństwo zabrudzenia i konieczność częstego zmieniania fartuchów można je prać nawet codziennie.

Rodzaje odzieży ochronnej dla medyków

Ubrania medyczne są produkowane w wielu wzorach, co pozwala na dopasowanie ich do potrzeb konkretnej placówki i jej pracowników. Są to też zarówno mundurki pielęgniarskie, jak i odzież lekarska, kosmetyczna czy odzież laboratoryjna. W asortymencie, jaki proponuje producent odzieży medycznej Grapil, znajdzie coś odpowiedniego każdy, kto pracuje w warunkach wymagających estetyki i higieny. Są to ubiory nie tylko dla placówek szpitalnych, ale też dla przychodni, punktów sanitarnych, salonów kosmetycznych, odnowy biologicznej czy chirurgii plastycznej. Stroje medyczne można komponować z elementów takich jak:

Odzież medyczna biała czy kolorowa?

Chociaż odzież medyczna kojarzy się głównie z kolorem białym, w rzeczywistości istnieje znacznie większa dowolność w tym zakresie. Szczególnie często kolorowe kitle medyczne są wprowadzane w dużych szpitalach, w których w ten sposób wyróżnia się lekarzy chirurgii czy personel pomocniczy. Atrakcyjne kolory mogą też korzystnie wpływać na tworzenie atmosfery na niektórych oddziałach, np. dziecięcych. Barwne stroje medyczne to również sposób na wyróżnienie placówki wśród tysięcy innych i podkreślenie jej wizerunku. Do ich cech praktycznych można też zaliczyć mniejszą widoczność zabrudzeń.

Obuwie ochronne dla personelu medycznego

Tak jak w większości branż, również w służbie zdrowia trudno mówić o kompletnym stroju ochronnym bez odpowiedniego obuwia. Pod tym względem w szpitalach i przychodniach panują znacznie bardziej rygorystyczne warunki. Do najpopularniejszych zaliczają się specjalne chodaki z zakrytymi palcami, wykonywane na elastycznej, często korkowej podeszwie. Dzięki temu chronią nogi podczas wielogodzinnej pracy na stojąco, nie roznoszą drobnoustrojów, mogą być myte i dezynfekowane, są ciche podczas chodzenia. Do popularnych zaliczają się też klapki lekarskie i pielęgniarskie oraz półbuty – wodoodporne i na elastycznej podeszwie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium