Producenci
Odzież gastronomiczna - czym się kierować przy wyborze?
Odzież gastronomiczna - czym się kierować przy wyborze?

Strój kucharza wielu osobom kojarzy się z bluzą wyposażoną w specjalne ukośne zapięcie oraz bardzo specyficzną czapką. Ma on charakter reprezentacyjny i pozwala gościom rozpoznać szefa kuchni wśród pozostałych pracowników. Ubiór jednak nie służy jedynie tworzeniu wizerunku, ale ma też zapewnić komfort podczas wielu godzin pracy w kuchni. Na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Odzież kucharska a warunki pracy

Głównym problemem związanym z wyborem odzieży gastronomicznej jest konieczność połączenia jej funkcji roboczej z reprezentacyjną. Nawet pomocnik kucharza od czasu do czasu pojawia się w sali dla gości, gdzie powinien godnie reprezentować lokal i jego markę. Jednocześnie warunki pracy w kuchni z pewnością można zaliczyć do trudnych. To z kolei wymaga stroju, który pomoże przynajmniej częściowo ograniczyć związany z nimi dyskomfort.


Bluza kucharska dwurzędowa

Czynnikami, z którymi na co dzień spotyka się kucharz, są wysokie temperatury powietrza, duża wilgotność, nasycenie atmosfery lotnymi substancjami, a także ostre przedmioty, tłuszcze, soki i barwniki naturalne znajdujące się w żywności. Każdy z tych czynników może negatywnie oddziaływać na skórę oraz powodować pocenie się czy przegrzewanie. Zważywszy, że pracownik kuchni przebywa w takich warunkach niekiedy nawet kilkanaście godzin, strój kucharza powinien je uwzględniać i minimalizować ich skutki.

Fartuchy gastronomiczne i kitle dla pracowników kuchni

Odzież gastronomiczną z powodzeniem można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczają się zapaska i kitel kucharski czy specjalne fartuchy przeznaczone dla osób pracujących bezpośrednio przy przygotowywaniu potraw. Do drugiej grupy zaliczają się zapaski kelnerskie oraz inne elementy stroju przeznaczone dla pracowników bezpośredniej obsługi gości. Chociaż ubrania kucharzy i kelnerów są noszone w innych warunkach, z pewnością powinny mieć cechy wspólne. Zaliczają się do nich:

  • estetyczny krój i staranne wykonanie,
  • odporność na plamienie,
  • łatwość utrzymania w czystości,
  • komfort noszenia.

Pomimo tych cech wspólnych ubiór kucharza pod pewnymi względu różni się od stroju kelnera, co jest uwarunkowane bezpośrednimi warunkami pracy. Jego podstawowymi cechami powinny być przewiewność, która pozwoli na szybkie wysychanie potu i będzie chronić ciało przed przegrzaniem. Niezbędny jest też w miarę swobodny, ale dopasowany i niezbyt obcisły krój. Warto pamiętać, że bluza kucharska ze zbyt luźnymi rękawami czy spodnie kucharskie z szerokimi nogawkami mogą być przyczyną wypadków przy pracy.

Kitel kucharski jest też znacznie bardziej narażony na zaplamienie podczas kontaktu z produktami spożywczymi. Dlatego musi być wykonany z tkaniny plamoodpornej, łatwej do prania i dezynfekcji. Warto też zwrócić uwagę na obuwie, przystosowane do pracy na śliskich, często mokrych i zanieczyszczonych tłuszczem podłogach. W tej roli najlepiej sprawdzą się budy na antypoślizgowej podeszwie.

Odzież kelnerska i jej najważniejsze cechy

Zapaska

Chociaż o odzieży kelnerskiej można powiedzieć, że ma przede wszystkim charakter reprezentacyjny i stanowi rodzaj wizytówki firmy, w rzeczywistości jest to również ubiór roboczy wymagany przepisami BHP. Jego zadaniem jest ochrona stroju prywatnego przed uszkodzeniem czy zabrudzeniem. Dlatego powinna być dobrana tak, aby ewentualny kontakt z rozlanym sosem czy napojem nie powodował nieodwracalnych zniszczeń.

Reprezentacyjny charakter, jaki mają zapaski kelnerskie, dodatkowo można podkreślić personalizacją, np. przez wykonanie na nich haftu z logo lub nazwą firmy. W przeciwieństwie do strojów kucharskich, które najczęściej są białe, w przypadku ubrań dla kelnerów można sobie pozwolić na dużą dowolność. Dobrze jest też zwrócić uwagę na praktyczne dodatki, takie jak kieszonki na bloczki rachunkowe czy długopisy.

Zarówno kucharz, jak i kelner w restauracji powinni prezentować się schludnie i czysto. Wynika to nie tylko z wymogów BHP dotyczących pracy przy przetwarzaniu żywności, ale też z potrzeby dbania o wizerunek lokalu. Goście z pewnością nie zechcą przyjść tam, gdzie obsługa jest niechlujna, a jej stroje zaniedbane. Dlatego odzież gastronomiczna powinna być łatwa do prania, prasowania, praktyczna i wykonana zgodnie z trendami mody.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl