Producenci
Bezpieczeństwo podczas pracy – jak wybrać dobre obuwie robocze?
Bezpieczeństwo podczas pracy – jak wybrać dobre obuwie robocze?

Każdy rodzaj pracy, zwłaszcza fizycznej, niesie za sobą pewne ryzyko zawodowe, czyli zbiór potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, w jakich może znaleźć się pracownik. Aby zminimalizować częstotliwość ich występowania, należy przestrzegać zasad BHP.

Jednym z podstawowych czynników pełniących funkcje ochronne jest dobrze dobrany strój roboczy, a zwłaszcza buty robocze. Jednak takie obuwie powinno spełniać wszystkie wymagane normy BHP, aby rzeczywiście stanowiło element ochronny.

Czym charakteryzuje się obuwie robocze?

obuwie robocze BHP

Obuwie robocze, inaczej mówiąc buty BHP, to specjalny rodzaj obuwia przystosowany do pracy. W zależności od rodzaju pracy, może spełniać jedną z trzech funkcji; ochronną, bezpieczną lub zawodową.

Obuwie ochronne oraz bezpieczne zbudowane jest w taki sposób, by chronić stopy przed stłuczeniem, rozcięciem, przemoczeniem, poparzeniem czy zmiażdżeniem.

Obuwie zawodowe ma przede wszystkim zapewnić stabilność oraz wygodę podczas wielogodzinnego chodzenia czy stania. Posiada również właściwości nieprzemakające i antypoślizgowe.

Oznaczenia obuwia roboczego

Aby rozróżnić poszczególne rodzaje obuwia roboczego, przyporządkowano do nich oznaczenia stosowane jako międzynarodowe symbole. Dzięki temu z łatwością znajdziemy model obuwia ochronnego dostosowany do naszych potrzeb.

Obuwie bezpieczne posiada symbol S. Jest przeznaczone do stosowania w bardzo ciężkich warunkach o najwyższym stopniu zagrożenia. Obuwie bezpieczne posiada podnosek chroniący palce stóp. Jego wytrzymałość określają testy o różnej sile uderzenia. Buty bezpieczne posiadają najtrwalszy podnosek 200J. Szczegółowe wymagania dotyczące tego rodzaju butów roboczych określa norma PN-EN ISO 20345.

Obuwie ochronne posiada symbol P. Jego wymagania wytrzymałościowe są nieco niższe niż w przypadku obuwia bezpiecznego. Posiada podnoski o wytrzymałości 100J. Jego szczegółowe cechy określa norma PN-EN ISO 20346.

Obuwie zawodowe, oznaczone literą O, to najmniej wytrzymałe buty robocze, w których funkcja ochronna ma znaczenie drugorzędne. Nie posiadają podnoska, zatem nie mogą być stosowane w warunkach pracy, w których palce stóp są narażone na niebezpieczeństwo. Niemniej chronią stopy pracownika podczas pracy przed urazami, są bowiem wytrzymalsze niż zwykłe buty. Dlatego są też nazywane butami roboczymi.

Zapewniają odpowiednie podparcie i wyprofilowanie, dzięki czemu pomimo wielu godzin pracy obute w nie nogi nie męczą się tak szybko. Norma dotycząca obuwia zawodowego to PN-EN ISO 20347.

Każdy z trzech rodzajów obuwia roboczego, oprócz odpowiedniego symbolu, posiada też oznaczenia informujące o jego właściwościach. Są to oznaczenia symbol (S, P lub O) + B i cyfry od 1 do 5.

Buty robocze z blachą czy bez?

buty robocze z blachą

Obuwie wzmocnione blachą, czyli wspomnianym wcześniej podnoskiem, to obuwie z kategorii bezpiecznych i ochronnych. Takie buty są zdecydowanie cięższe niż obuwie bez blachy, niemniej zapewniają większe bezpieczeństwo pracy.

Wybór dotyczący rodzaju obuwia roboczego powinien być przede wszystkim podyktowany bezpieczeństwem pracownika. Trzeba dobrać je pod kątem oceny ryzyka zawodowego i potencjalnych wypadków lub urazów, które mogą mieć miejsce podczas pracy.

Jakie buty robocze na lato?

sandały robocze

Obuwie robocze nie może być całoroczne. Każda pora roku niesie za sobą inne warunki, trudno więc sobie wyobrazić noszenie ciężkich zimowych butów w upalne lato.

Sandały robocze dostępne są zarówno z podnoskami, jak i bez – zapewniają więc właściwą ochronę. Jednocześnie jednak posiadają specjalne otwory, które gwarantują odpowiednią wentylację i przepływ powietrza. Dzięki temu, pomimo wysokich temperatur, stopy nie przegrzewają się i w efekcie nie wydzielają przykrego zapachu.

Jakie buty robocze na zimę?

obuwie robocze zimowe

Zimą, gdy temperatury są niskie, a powierzchnia często śliska, potrzebne nam jest obuwie robocze z antypoślizgową podeszwą. Dodatkową stabilność zapewni zabudowana cholewka sięgająca ponad kostkę. Trzewiki robocze na zimę posiadają również dodatkowe ocieplenie. Świetnie sprawdzą się podczas prac na zewnątrz w niskich temperaturach, na przykład na placu budowy czy przy pracach drogowych.

Co jaki czas należy wymienić buty robocze?

Zgodnie z Kodeksem Pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odzież i obuwie robocze przez cały czas trwania stosunku pracy. Pracodawca musi dostarczyć ubranie i buty ochronne, jeżeli na danym stanowisku jest wymagane ich stosowanie oraz gdy istnieje realne zagrożenie zniszczenia lub pobrudzenia odzieży własnej pracownika.

Zasadniczo nie istnieją sztywne przepisy określające, co jaki czas przysługuje wymiana obuwia roboczego. Są to kwestie indywidualnie ustalane między pracownikiem a pracodawcą. Warunkiem jest oczywiście zachowywanie cech ochronnych i użytkowych obuwia. Jeżeli niemożliwa jest naprawa, takie obuwie musi być bezwzględnie wymienione.

Do jakiego typu pracy potrzebujesz buty robocze?

obuwie gumowe

Buty robocze niezbędne są wszędzie tam, gdzie narażeni jesteśmy na uszkodzenia mechaniczne stóp, gdy korzystamy z niebezpiecznych maszyn, przenosimy ciężkie przedmioty, mamy kontakt z substancjami chemicznymi, promieniotwórczymi lub materiałami biologicznie zakaźnymi. Odzież oraz obuwie robocze są też wymagane przy kontakcie z żywnością.

Obuwie robocze na budowę

Z uwagi na to, że na budowie jesteśmy narażeni na niebezpieczne sytuacje, najlepszym wyborem dla pracowników będą buty bezpieczne o oznaczeniu S. Ochronią stopy przed uszkodzeniami mechanicznymi, a jednocześnie zapewnią stabilność. Twarda i mocna podeszwa zabezpieczy przed przemoknięciem czy poślizgnięciem.

Obuwie robocze na magazyn

Praca na magazynie nie jest tak niebezpieczna jak na budowie, niemniej nie jest wolna od zagrożeń. Najczęstszym incydentem jest upadek ciężkiej paczki na stopy. Dlatego do pracy na magazynie warto wybrać obuwie ochronne (symbol P), które jest lżejsze od bezpiecznego, ale posiada dodatkowe wzmocnienia i zabezpieczający podnosek.

Obuwie dla przemysłu spożywczego

W przypadku pracy związanej z żywnością musimy posiadać obuwie zawodowe (symbol O) dopuszczone do tego rodzaju zajęcia. Powinny być odporne na wodę i środki dezynfekujące. Najczęściej są to buty gumowe – klapki, trzewiki lub kalosze – w kolorze białym.

Gdzie kupić dobre buty robocze?

Szukając dobrych butów roboczych, zwracajmy uwagę, czy spełniają one normy BHP. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu internetowego. W ofercie produktów BHP znajdziesz nie tylko buty robocze męskie i damskie, ale także różne elementy odzieży ochronnej. Sprawdź!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl